Zużywanie machin rolniczych – kiedy wymieniać podzespoły?

Struktura gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu odmienna od reszty Europy. Pomimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie oraz małe, o niezbyt wysokich dochodach. W gospodarstwach tego typu dowolna inwestycja w sprzęt oraz maszyny do produkcji rolnej stanowi poważny problem.

Dlatego również nabywane są w szeregu przypadków maszyny używane, z drugiej bądź też nawet trzeciej ręki, wymagające notorycznej konserwacji i częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części traktorów rolniczych i innych machin w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji powinny być zastępowane efektywnymi, które odszukasz na stronie internetowej części do sieczkarni. Nie zawsze jest konieczność zamontowania fabrycznie innowacyjnego zamiennika, na ogół wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną.

Najistotniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych oraz szansę ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia trzeba rozumieć nie wyłącznie praktyczną dostępność korzystnego artykułu, ale oraz jego cenę będąca na takim poziomie, żeby nie będzie burzyła skromnego budżetu gospodarstwa. Chwila uszkodzenia maszyny jest raczej nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie najbardziej napiętych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszelkich gospodarstwach.

Dlatego w momencie awarii sprzętu, niezwykle trudno jest o sąsiedzką pożyczkę maszyny, albowiem wszystkie są potrzebne równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem kłopotów byłby portal na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najistotniejsza niemniej jednak sprawą jest żeby części do ciągników rolniczych oraz wszystkich na ogół używanych machin wolno było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, aby sklepy firmowe z oryginalnymi eleganckimi częściami do ciągników były w każdej wsi lub chociażby gminie. Jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części wykorzystywanych, komisowych, jest jak najbardziej możliwe. Części powinny być sprawdzane oraz testowane przed sprzedażą.

Dodaj komentarz