Zioła jako ważny aspekt lecznictwa?

Z czym jednoczy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to kurowanie ziołami i tak jest również rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają znaczącą rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. Gdzie można odszukać właściwe zioła? Wolno je znaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich. Czy są gatunki ziół, które są bardzo do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla dobrego samopoczucia a drugie wręcz przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo odmian i niejednokrotnie co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne. Jedyne, co ma okazję je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii.

Jako przykład zioła podobnego, lecz mającego te same atrybuty lecznicze można podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę niż na przykład szałwia czy dzika róża, jednak w lokalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one znaczącym elementem w domowej medycynie.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub nawet godłach pojedynczych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna – sprawdź jack herer. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla ludzi schorowanych bądź wyciągi z ziół w postaci olejków służących w większości wypadków jako podgrzewacze dla ciała.

Kojarzy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu wyśmienitego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły własny początek najprawdopodobniej czy też jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, iż względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość i zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dyscypliną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas przydatny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki reaguje na daną roślinę.

Dodaj komentarz