Wykształcenie sześciolatków rewolucją w szkolnictwie

Od momentu pójścia do przedszkola, dzieci praktycznie inaugurują nauczanie w rozmaitych dziedzinach, oczywiście na dobrym dla własnego wieku poziomie. Pierwsze próby rysowania, nauka piosenek, wierszyków, tańca, rytmiki – to jakkolwiek zabawa, jednakowoż scalona z nauką. Dziecko polepsza własne procesy myślowe, manualne tworząc powoli podstawy do dorosłego życia. Nie wszelkie dzieci są jednakowe, skutkiem tego już na tym etapie rozwoju dostrzega się sprzeczności pomiędzy nimi. Jedno szybciej uczy się rysować, pisać litery, łatwiej zapamiętuje, drugie ma z tym wszystkim problemy.

Czy wobec tego odgórna decyzja o pójściu sześciolatków do szkoły jest słuszna? Według mnie, bezprecedensowym kryterium ma być decyzja psychologa, jaki jest w stanie od początku do końca opisać poziom rozwoju malucha w wieku sześciu lat i podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki bądź też nie – właśnie dlatego przetestuj olsztyn dla dzieci.

Dla potomka niedojrzałego psychicznie, taka decyzja może mieć wręcz odwrotny skutek, może to być niemal traumatycznym doświadczeniem, posiadającym wpływ na dalsze lata nauki. Przeprowadzenie malucha ze świata zabawek do świata szkolnych instrukcji jest procesem, jaki jakiś czas trwa. To nie jest tylko zamiana budynków z przedszkolnego na szkolny. W większości szkoły nie są przygotowane w sposób wspaniały. Brakuje należytych nie tyle do wieku ile do wzrostu dzieci urządzeń sanitarnych, nie ma wyodrębnionych szkolnych sal tylko i wyłącznie dla pragnień maluchów.

Jeżeli szkoła jest budynkiem piętrowym, korzystanie z tej samej klatki schodowej przez dzieci i młodzież może nawet skończyć się niemiłą kontuzją dla malucha, który nie zdąży usunąć się przed zbiegającym z góry starszym kolegą. Rozpoczęcie nauki jest przełomowym momentem w życiu każdego dziecka. Kończy się czas beztroskiego dzieciństwa, a zaczyna się mozolny trud zdobywania wiedzy oraz edukacji. Od tego w jaki sposób my, dorośli zagwarantujemy dzieciom ten start zależy, czy szkoła będzie dla nich miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością, lub także będzie to nierozkosznym obowiązkiem.

Są kraje, w jakich edukacja szkolna maluchów rozpoczyna się w wieku nawet pięciu lat. Jednak przygotowanie tamtejszych szkół nie ma nic wspólnego z prowizorką zastosowaną u nas już w tym roku. Sam fakt, że od lat nasze ministerstwo, które wydaje odgórne decyzje dotyczące szkolnictwa, nie może rozwiązać kłopotu kilku kilogramowych tornistrów, jakie maluchy noszą na plecach. Następna decyzja podjęta pochopnie.

Źródło: https://www.efektywna-nauka.pl/olsztyn-dla-dzieci/

Dodaj komentarz