W jaki sposób przygotować formalności do pogrzebu?

To kłopotliwe śmierć na nas nie zaczeka – wielokrotnie odejście bliskiej osoby nadchodzi w bynajmniej wyczekiwanym momencie. Na szczęście są zawodowcy, którzy pomogą, nawet wówczas, gdy zgon nastąpił poza granicami kraju lub ewentualnie w innych niekonwencjonalnych miejscach. Ten kłopot, to transport zwłok do kraju. Pewno większość ludzi odjeżdżających na wakacje gdziekolwiek w świat, nie sprawdza, czy ich zabezpieczenie obejmuje przewóz zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A przecież Ci, którzy w różnych zagranicznych wypadkach losowych ukończyli własne życie, także nie przypuszczali, iż już nie wrócą do swoich bliskich. Jakkolwiek wyjazd był tylko na parę dni… Inaczej polisa na tę przygnębiającą okoliczność ma być wyraźnie wymagana od wszystkich zleceniodawców wyjazdów, czy też biur podróży. Tutaj cmentarz luboń wszystkie formalności załatwi, pomoże, jednak współczucie dla bliskich nie ma nic wspólnego z wytycznymi ekonomii – za wykonaną usługę trzeba zapłacić. O ile koszt transportu zwłok samochodem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy ma prawo być dla bliskim wydatkiem nie do udźwignięcia.

Warto o tym nie zapominać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno i czytelnie określa nasze powinności przed zagranicznymi podróżami oraz w ich trakcie – należy posiadać ważny paszport, czy też dowód osobisty, w zależności od kraju, do jakiego się wybieramy, w przypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która uprawnia do podstawowego leczenia oraz wykupić w dbałym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz sumptów leczenia. Tutaj, z naporem na ewentualne sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, ale związane jest to z wielkimi kosztami. Ma prawo się okazać, iż przewóz zwłok na cmentarz, najzwyczajniej w świecie zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, gwarantuje możliwość podstawowego leczenia w państwach unijnych, niemniej jednak nie jest podstawą do przewozu ciężko chorych bądź też transportu zwłok do kraju. Nie zapominajmy, że przewóz zwłok jest niezmiernie kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym aspekcie, sami niczego nie zdziałamy. Ma okazję się zdarzyć przykra sytuacja, że z powodu braku środków, familia przymuszona będzie do pozostawienia bliźniej osoby w kraju, w jakim ona zmarła.

Dodaj komentarz