W jaki sposób media kształtują świat? Rząd, celebryci oraz wiadomości

Świadomość obywatelska jest pojęciem socjologicznym. W skrócie, świadczy zbiór pojęć, wyimaginowań, opinii, przeświadczeń, przesądów w odniesieniu do danej grupy społecznej. Inna będzie myśl społeczeństwa wiejskiego, miejskiego, zamożnego, biednego. Media zwane są od dawna czwartą władzą. Różnorodne programy, które oglądamy, jakich słuchamy, poszerzają naszą klarowną wiedzę w jakimś temacie, zezwalają nam na zajęcie osobistego stanowiska lub tak na nas wpływają, że zgadzamy się z opowiedzianą opinią medialną.

Jeśli niemniej jednak władza ma bezgraniczny oraz niczym nie skrępowany dostęp do mediów, jest w stanie oddać tak wybrane treści, by w rezultacie końcowym, ludzie nie mając dostępu do innych źródeł informacji, przyswoili je oraz uznawali za swoje. W wielu państwach miała miejsce medialna manipulacja społeczeństwem, to kłopotliwe, taka sytuacja w wielu państwach dalej istnieje. Najgroźniejsze jest budowanie świadomości ideologicznej, politycznej, religijnej. Kolosalna część społeczeństwa bezkrytycznie przyjmuje opinie przedstawianej przez media, nawet nie zastanawiając się nad inną odsłoną danego problemu.

W następstwie tego wskazana jest rozmaitość mediów, aby odbiorca mógł samodzielnie wybrać takie informacje, które pomogą mu zająć indywidualne stanowisko w danej sprawie – wypróbuj informacje. Sieć internetowa jest obecnie powszechnie dostępna. Społeczeństwo niezwykle z zapałem korzysta z jej zasobów wiadomości. Dla internautów w pełni świadomych, sztampową rzeczą jest poszukiwanie wiadomości nie tylko w paru pionierskich na rynku pismach, lub telewizyjnych stacjach, jednakowoż wypowiedzi ludzi opiniotwórczych z poza prasy, nadajnika, telewizji, czyli z kręgu osób niezależnych. O ile każda stacja telewizyjna, czy radiowa ma osobisty ustalony do realizacji profil, kierunek programowy, o tyle internet jest źródłem setek opinii, na podstawie jakich możemy sobie skonstruować własny obraz sytuacji, własną opinię, mało tego – naszą klarowną opinią jesteśmy w stanie się natychmiast podzielić z innymi. Takiej dyspozycji w innych mediach, poza internetem nie ma.

Stacje telewizyjne stają się coraz to znacznie bardziej otwarte na opinie telewidzów, jakkolwiek kontakt z nimi jest na ogół przez pocztę mailową, niewiele jest programów, w których telewidzowie mogą w trakcie ich trwania przekazywać bezpośrednio na antenie swoje uwagi czy opinie. Internet jest jedynym, w rzeczywistości niezależnym medium, jakie może w bardzo krótkim czasie nawet zmienić bieg historii. Stąd, w wielu krajach, internet jest wybitnie niewygodnym medium dla rządzących.

Dodaj komentarz