W jaki sposób dobrać obuwie sportowe?

Jednym z fundamentalnych elementów stroju jakiegokolwiek człowieka jest obuwie i niemal każda postać ma tak zwane buty sportowe, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, iż istnieją różnorodne typy obuwia i mają one różnorodne przeznaczenie. Przy doborze obuwia sportowego, pierwsze co należy zrobić to zastanowić nad tym, do czego to obuwie będzie wykorzystywane…

Jeżeli nie uprawiacie sportów wyczynowo jedynie rekreacyjnie i Wasze treningi są właściwie rozrywką, to wystarczy jedynie się zaopatrzyć w sztampowe buty sportowe. Mimo to i takie uniwersalne buty powinny być prawidłowo dobrane. Przede wszystkim należy zorientować się, jaki jest typ prowadzonej przez nas stopy – jest to uzależnione od układu sklepienia na stopie.

Jeśli posiadamy tak zwane „niskie sklepienie” to naszą klarowną stopę formułuje się mianem stopy pronującej, innymi słowy takiej, jaka przy połączeniu z podłożem, kiedy ją stawiamy, kieruje się niezmiernie do środka. Dla takich ludzi wytwarza się dobre buty sportowe pronujące dostępne na stronie internetowej buty sportowe. Jeżeli natomiast układ sklepienia jest wysoki jest to stopę definiuje się mianem stopy supinującej, a wobec tego poszukiwane obuwie ma obowiązek należeć do tej właśnie kategorii. Rzecz jasna jak we wszystkich sprawach, tak oraz w rodzajach stóp, wolno wyróżnić też stopy neutralne, na które należyte są prawie wszelkie typy butów.

W celu określenia typu stopy nie musimy udawać się do lekarza profesjonalisty. Wartościowy nam do tego jest kawałek papieru wielkości stopy oraz sama stopa, czule zmoczona wodą. Po odciśnięciu mokrej stopy na kartce jesteśmy w stanie określić jej typ.

Jeżeli odcisk stopy jest bardzo wyraźny, na pewno będzie to typ pronujący. Tudzież kiedy ewidentnie widać tylko przód oraz tył stopy, w pewnych sytuacjach połączony cienką nitką, klasyfikujemy się w kategorii stopy o wysokim sklepieniu. W momencie, kiedy na kartce stopa naznaczyła się proporcjonalnie – palce, przód, pięta oraz połączenie tych detalów w całość to wynik ten świadczy stopę neutralną. Kiedy tak właściwie rodzaj stopy jest określony, dobór odpowiedniego obuwia to już pestka. Pamiętajmy, iż o to które obuwie jest bardzo dobre dla danego typu stopy, żeby nie narażać jej w trakcie uprawiania różnych sportów na rozmaitego typu kontuzje i aby stopa nie męczyła się za prędko i nie bolał, najprawidłowiej dopytać osoby doświadczonej, a więc sprzedawcy.

Dodaj komentarz