Uważaj na środki masowego przekazu – wybieraj sprawdzone źródła informacji

Kiedy przeciętny człowiek myślimy o sztuce na ogół ma na myśl coś wybitnie niesamowitego, niesłychanie głębokiego oraz niebywale niespotykanego, coś co ma szczególną wartość.

Ewidentnie, oryginalna sztuka powinna wzbogacić osobowość każdego człowieka, a nie ogłupiać. Czy kiedy tak właściwie mówimy o „massmediach” przychodzą nam na myśl takie właśnie takie pozytywne przemyślenia? Chyba raczej nie. I słusznie, bowiem stereotypowe massmedia mają z autentyczną sztuka niedużo wspólnego. Choć, oczywiście mają oraz własne pozytywne aspekty, swoje plusy. Massmedia dostarczają ludziom wiadomości w sposób skondensowany, prędki oraz jasny. Dzięki takim wiadomościom mamy całkowity rys na tematy tego co się dzieje dookoła nas. To właśnie dzięki temu kształtujemy swoje poglądy, spostrzegamy świat naokoło nas. Niemniej jednak nie bez powodu mówi się, iż media to czwarta władza. I prawdziwością jest, że media mają obfity wpływ na władzę nad nami. Nie każdy z nas umie selekcjonować informacje, niektórzy bezkrytycznie odbierają wydarzenia jakie mają miejsce wokół nas.

Od czasu do czasu powinniśmy bardziej krytycznie podejść do wiadomości, jakie serwują nam współczesne środki masowego przekazu. Nie zawsze każda informacja jest rzetelna o zgodna z prawdą. Dzisiejsza telewizja ma za zadanie nie tylko informować widza, jednakowoż dostarczyć mu przed wszystkim relaksu i rozrywki – sprawdź ważne informacje. Współcześni odbiorcy są coraz mniej wymagający, a to być może za sprawą właśnie mediów, jakie dosyć nieraz zwyczajnie ogłupiają. Przestajemy chodzić do kina, do teatru, nie czytamy książek a wyłącznie polegamy na wygodnej papce podanej nam przez współczesne media. Dlatego z od czasu do czasu zadowalają nas słabe seriale, drugorzędne audycje a coraz bardziej wzruszamy się reklamami. Nie mamy też na tyle czasu, by racjonalnie i sumiennie selekcjonować podane nam informacje. To co usłyszymy w radiu czy telewizji bierzemy za fakt oraz bezkrytycznie powierzamy wszystko mediom. A środki masowego przekazu przecież nie zawsze podają właściwe informacje, na poziomie.

Współczesny odbiorca bardziej koncentruje się na najnowszych technikach. Niekoniecznie na formie przekazu, czy dana informacja jest porządnej jakości czy wnosi coś szczególnego. Żyjemy prędko, stąd także formy przekazów medialnych są przystosowane do stworzonego przez nas pędzącego życia. Jednak kiedy mamy chwile czasu ,warto obcować ze sztuką wyższą, jaka uczy nas wrażliwości na otaczający nas świat.

Dodaj komentarz