Traktory rolne i inne machiny – oryginalne vs używane

Nasze społeczeństwo, jak uniwersalnie nie ulega wątpliwości, składa się z jednostek niezmiernie przedsiębiorczych i kreatywnych. I trudniejsze warunki bytowe wypada było pokonać, tym większa ujawniała się pomysłowość. Kwestie, a zwłaszcza części sprzętów mechanicznych miewały własne drugie oraz trzecie życie. Na przykład części ciągników rolniczych służyły w gospodarstwach jeszcze długo po zakończeniu żywota przez maszynę macierzystą. Pełnić zdołały najróżniejsze funkcje, z reguły nie mające nic wspólnego z archaicznym przeznaczeniem.

Opony od ciągników zastosowane do umieszczenia w nich klombów kwiatowych, to jakkolwiek widok niesłychanie atrakcyjny. Użytkowano je również jako elementy tworzące ogrodzenie. Kolejny patent, to huśtawka ogrodowa z opony podwiązanej linami do drzewa, a w czasie zimowym opona rywalizować może z sankami – na pewno się nie połamie. Najwspanialszy nadmuchiwany ponton do zabaw w rzece czy jeziorze bywało po prostu dętką od ciągnika, ten od większych kół mógł być nawet kilkuosobowy, a powiązane ze sobą utworzyć zdołały tratwę.

Ciągniki agrarne, to fundamentalny szczegół wyposażenia parku maszynowego fabrykanta rolnego. Są one również niezbędne w wielu pracach prowadzonych w zakresie gospodarki leśnej, nadleśnictwa mają warsztaty naprawcze i zapas sklep kramp. Lasy w stworzonym przez nas kraju są w znacznej większości państwowe, w związku z tym prace w nich prowadzone są przez leśnictwa państwowe, a wykonywane bezpośrednio przez robotników sezonowych, zatrudnianych do pracy dorywczej. Będzie to skład wielokrotnie przypadkowy oraz o kiepskich kwalifikacjach. Cierpi na tym nie tylko kondycja upraw leśnych, jednak i zleconego tym robotnikom oprzyrządowania – o państwowe nie dba się jak o własne. Spalenie sprzęgła ciągnika poprzez bezmyślne przeforsowanie maszyny przy podjeździe, powoduje wyłączenie jej z pracy oraz konieczność zastąpienia inną na czas remontu. Pozostawienie uruchomionych świateł i rozładowanie akumulatora również unieruchamia traktor oraz powoduje przerwę w pracy. Przerwę te można wykorzystać na wypicie przyniesionego do pracy napoju, a jako kieliszki sprzyjać mogą zdemontowane z unieruchomionej machiny, osłony od migaczy.

Dodaj komentarz