Sprawność machin oraz aut – zadbaj o części

Może się przydarzyć, szczególnie w czasie znacznych upałów, że w pojeździe zagotuje się woda w chłodnicy. Widocznym symptomem takiego stanu rzeczy będzie wydobywająca się spod maski pojazdu para, jak również wskaźnik temperatury silnika pokaże gigantyczny wzrost – z pewnością powyżej 100 stopni Celsjusza.

W razie zauważenia takiej sytuacji momentalnie należy zatrzymać samochód, wyłączyć silnik i otworzyć maskę, by maksymalnie obniżyć temperaturę silnika. Czy w takiej sytuacji potrzebne będą nam jakieś zapasowe części – przetestuj części do samochodów? Nie zaszkodzi posiadać w samochodzie rezerwowy wentylator oraz z pewnością właściwą latarkę, bo niezwłocznie należy zlokalizować przyczynę awarii. Może być nią oczywiście między innymi awaria wentylatora, paska klinowego lub wyciek płynu z instalacji. Po sprawdzeniu, czy wentylator się kręci, testujemy poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym, jeżeli okaże się bowiem, że jest on pusty, wypada dolać tam płynu oraz bacznie obserwować, w którym miejscu nastąpił wyciek. Nieraz bywa tak, że ulegnie pęknięciu wężyk wywierający płyn do chłodnicy, w owym czasie należy nawet w prowizoryczny sposób naprawić go i kontynuować jazdę.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że posiadając w pojeździe klimatyzację, wypada system co jakiś czas poddawać ją przeglądowi oraz konserwacji. Takie działania zalecane są zwykle co roku. Jeśli na przykład nie będziemy na bieżąco kontrolować stanu poziomu czynnika chłodzącego w układzie, ma okazję to sprawić defekt takiej części jak sprężarka – koszt regeneracji tego urządzenia będzie oscylował w kwocie około 200 – 220 zł. Dodatkowo należy zadbać o regularną wymianę tak zwanego filtru kabinowego, którego zadaniem jest wyłapywać z powietrza wlatującego do auta wszelkiego typu zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, pleśnie czy nawet drobinki asfaltu. Jest to zwłaszcza istotne dla osób cierpiących na różnorodnego typu alergie wziewne.

Należy też regularnej kontroli poddawać samą szczelność układu klimatyzacji – zapobiegnie to obniżeniu sprawności urządzenia, jak również konieczności wymiany niektórych drobnych elementów całego układu. Co pewien czas zalecana jest też całkowita wymiana w instalacji czynnika chłodzącego – w zależności od częstotliwości eksploatacji pojazdu.

Dodaj komentarz