Rośliny oraz altanki do ogrodu

Jeżeli nasz zieleniec jest zazwyczaj ocieniony, nie wszelkie gatunki drzew i krzewów iglastych będą w nim się porządnie rozwijały. Modrzewie, świerki, sosny, jałowce oraz inne, które posiadają barwne igiełki żądają niezwykle obszernego nasłonecznienia. Brak światła o wiele wpłynie na spadek ich walorów estetycznych oraz spowolni rozwój. Niektóre z drzew iglastych tolerują półcień, a cisy jesteśmy w stanie bez wahania sadzić nawet w najwyższym stopniu ocienionych miejscach. Przed zakupem należałoby wobec tego spytać sprzedawcę o ciepłolubność danej rośliny i zastanowić się, czy z pewnością będzie ona korzystnym kupnem dla stworzonego przez nas ogrodu. Niegdyś w każdym wiejskim ogródku wolno było spotkać igiełki rozmarynu, pachnącą lawendę oraz rozkwitającą niebiesko szałwię. Miały one zastosowanie kulinarne, niemniej jednak także pomagały radzić sobie z wieloma dolegliwościami.

Dziś z reguły uprawiana jest mięta, bazylia oraz inne zioła, które służące głównie jako atrakcyjność posiłków. Nawet jeśli nie potrzebujemy ziół do tych celów, a w aptekach zdobywamy gotowe ziołowe preparaty, rośliny te staną się rewelacyjną ozdobą naszych ogrodów. Zioła są wybitnie aromatyczne, dlatego także już niewielka ich ilość uczyni, że skonstruowany przez nas ogród może pachnąć miętą lub uspokajającym aromatem lawendy. Biorąc przykład z naszych prababć, wolno je obsiać w kształt krzyża, lub węzła celtyckiego. Taką rabatkę warto udekorować ładnymi kamieniami, jakie nadadzą im irlandzki klimat dla altany ogrodowe. W dzisiejszych czasach zioła zazwyczaj uprawiane są w doniczkach. Ich nasiona wolno zakupić przez Internet lub ewentualnie w sklepach ogrodniczym. W Polsce istnieje tylko jedna jednostka gospodarcza absorbująca się uprawą oraz przetwarzaniem ziół na skale hurtową. Jest nią Herbapol.

Wolno tam również kupić nasiona rzadkich ziół, o które na próżno analizować w sklepach ogrodniczych. Niektóre z roślin mają właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Inne zachwycą nas barwą kwiatów oraz zapachem. Niegdyś zioła uprawiane były również w klasztorach poprzez ojczulków, a receptury nalewek, maści oraz win na bazie ziół były mocno pilnowane. Uprawiając w ogrodzie zioła, wolno posmakować produkcji leczniczych win i nalewek, posiadających o dużo poprawniejsze właściwości niż artykuły kupowane w aptekach.

Dodaj komentarz