Praca opiekunki nad osobami starszymi

Czego też żąda się od osoby absorbującej się opieką dla osoby starszej? Wiele tutaj zależy od stanu takiego człowieka w podeszłym wieku. Zależy to w dużej mierze od tego ile taka figura ma lat oraz jak ogólnie sobie radzi na co dzień. Znaczące jest też to, czy mówimy o osobie zdrowej, czy również chorej. Pośród obowiązków z pewnością mówimy tutaj o gotowaniu. Bywa tak, iż taka figura nie radzi sobie przy kuchni oraz należy zrobić obiad, śniadanie, lub też przyrządzić coś innego. Od czasu do czasu to wystarczy, a innym razem trzeba taką osobę karmić. Aspekt kulinarny nie jest tu jednak jedynym.

Jeżeli osoba taka jest chora należy podać jej leki, zapewnić cisze i spokój. Kiedy tak właściwie można zmienić pościel, wspomóc przebrać się w świeże ubranie. Często pomaga się także przy kąpieli. Dla przykładu w przypadku opieki nad mężczyzną wolno też pomóc w goleniu się. Niekiedy starszy człowiek jest jeszcze na tyle sprawny, że wstanie z łóżka. Może się okazać, że przy naszej klarownej pomocy wolno się z kimś takim wybrać na krótki spacer. W gestii opiekuna, czy opiekunki wolno także mówić o utrzymaniu porządku w domu, czy robieniu zakupów. Wyruszając do pracy na tak zwanym „zachodzie” należy zdawać sobie sprawę z tego, że specyfika życia, podejścia do człowieka, miarodajne nawyki mogą być zupełnie inne niże te nam legendarne.

Za przykład ma okazję nam posłużyć praca w Niemczech w charakterze opiekunki przy osobach starszych – więcej na opiekun osoby starszej niemcy bez znajomości języka. Co powinniśmy wiedzieć o Niemcach? Postać nas zatrudniająca (zazwyczaj nie jest nią ten, kto akurat pragnie takiej opieki) będzie na pewno wymagać oraz liczyć, że nie zawiedziemy. Po prostu: Niemiec płaci, Niemiec żąda. A wypada ogłosić, że zarobki są tu niesłychanie porządne, ponieważ na miesiąc możemy zarobić około 6 tysięcy złotych, a od czasu do czasu nawet więcej. Na pewno pracodawca taki będzie o wiele bardziej cenił tego, kto zna język niemiecki. Praktycznie praca opiekunki bez znajomości jeżyka jest tutaj nie możliwa. Należałoby także wspomnieć o oczekiwaniach osoby, która trafia „pod nasze skrzydła”. Niemcy przyzwyczajeni są do luksusu i wygody i w gigantycznej mierze dotyczy to tak rencistów, jak oraz emerytów, w związku z tym z tego sobie wypada zdawać sprawę i od czasu do czasu nie wystarczy podstawowa opieka, a jakieś zorganizowanie czasu takiej osobie.

Dodaj komentarz