Pliki w chmurze – czy warto?

Obecnie niejednokrotnie spotykanym zjawiskiem oraz usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednak jest oraz co on adekwatnie świadczy? Usługi cloud koncentrują się wokół maksymalizacji skuteczności wspólnych zasobów – więcej na aplikacje biznesowe.

Zasoby chmury są na ogół dzielone nie tylko przez wielu użytkowników, jednak również prężnie przydzielone na żądanie. Termin przejście do chmury, często spotykany w tym wypadku odnosi się też do odejścia schematycznego modelu CAPEX, który świadczy zakup dedykowanego oprzyrządowania i deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, inaczej korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury oraz płacenie tylko jak ktoś jej wykorzystuje. Zwolennicy uważają, że usługa cloud pozwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skupić się na projektach. Do tego sugerują też, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały szybciej, należycie oraz przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej prędzej dopasować ewentualne zmienne, szczególnie nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym.

Aby tego dokonać, restartujemy należącą do nas maszynę. Już po restarcie, niemniej jednak przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 żeby wstąpić w tryb wyboru rozruchu systemu oraz opcje awaryjne. Zobaczymy tam między innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia idealna znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows normalnie. Wybieramy tryb awaryjny oraz czekamy na załadowanie się pulpitu awaryjnego. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie, komputer wznowi działanie, jednak co jeśli nie?

Nierzadko bywa, że komputer się najzwyczajniej w świecie popsuje oraz wszystkie dane znikają. W pewnych sytuacjach tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, jaki jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym możemy przechowywać potrzebne nam dane. To bardzo odpowiednie rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, jakkolwiek w głównej mierze kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze i korzystać.

Dodaj komentarz