Nowoczesne nastawienie do kuchni – jedzenie z food trucka

Kuchnia nieustannie ewoluuje, o czym bardzo łatwo jest przekonać się porównując to, co jedzono niegdyś, z tym, co spożywamy dziś – w wielu przypadkach widać olbrzymią różnicę, co jednak nie oznacza w żadnym wypadku, że schematyczne potrawy są dzisiaj spożywane rzadziej – oczywiście nadzwyczaj wielokrotnie są one uważane nawet za rozwiązanie poprawniejsze nie tylko dla naszego podniebienia, ale zdrowia.

Widać przy tym olbrzymią różnicę między prędkim (fast food) i tak oznaczanym śmieciowym (czyli z języka angielskiego junkfood) jedzeniem, a artykułami, jakie wywodzą się z tradycji danego rejonu, a ich producenci stawiają przede wszystkim na oryginalne receptury, które gwarantują smak i aromat z dawnych czasów.

Zwolenników takiej żywności przybywa wspólnie z każdym rokiem, o czym łatwo przekonać się odwiedzając któryś z coraz liczniejszych sklepów z żywnością ekologiczną i produktami regionalnymi, wśród których odnaleźć wolno między innymi miód, wypieki oraz pieczywo, przetwory owocowe, wędliny oraz mięsa, a nawet piwa warzone według wiekowych przepisów czy też korzystając z przyczepa gastronomiczna. Pośród wielu tradycji kulinarnych z całego świata szczególnie niemało jest tych, jakie wywodzą się ze Starego Kontynentu. Na tle innych części świata Europa wypada w gruncie rzeczy poprawnie, mając w gronie najpopularniejszych kuchni świata wielu reprezentantów.

Mówiąc o kuchniach europejskich, które cieszą się największym uznaniem na pewno odnotować należy przede wszystkim te, które powstały w państwach basenu Morza Śródziemnego, a więc grecką, włoską, hiszpańską czy francuską – często też do tego grona kwalifikuje się również kuchnię turecką, która łączy w sobie detale kuchni europejskich z arabskimi. To wszystko nie świadczy jednakże, że inne rejony Europy nie mają się czym pochwalić w dyscyplinie kulinariów – wystarczy jedynie przecież wspomnieć sukcesy, jakie zdobywają w ostatnich latach kuchnie środkowoeuropejskie, szczególnie bałkańskie, węgierskie oraz polska czy rosyjska. Oprócz tego, popularnością cieszą się też sery pochodzące z Holandii lub niektóre z potraw, jakie wywodzą się z Belgii czy Niemiec.

Dodaj komentarz