Nietypowe elementy wyposażenia powierzchni biurowych

W czasach, gdy na rynku pracy rządzą pracownicy, a wysokość wynagrodzenia przestała być kluczowym czynnikiem wyboru ścieżki kariery zawodowej, pracodawcy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć pracowników do swojej firmy. Jedną z metod jest stworzenie niesztampowego miejsca pracy biurowej.

Miejsce na drzemki

Jeszcze kilka lat temu drzemki w miejscu pracy były wręcz nie do pomyślenia, a pracownik przyłapany na gorącym uczynku mógł się spodziewać nawet zwolnienia dyscyplinarnego. Obecnie coraz większa liczba menadżerów przekonuje się, że krótki sen podczas przerwy nie tylko nie wpływa negatywnie na wyniki przedsiębiorstwa, ale wręcz poprawia produktywność pracowników.

Naukowcy udowodnili, że 15-minutowa drzemka doskonale regeneruje organizm po intensywnym wysiłku intelektualnym. Jednocześnie zmniejsza stres, stabilizuje pracę układu krążenia, a wydzielane podczas snu hormony stymulują pracę mózgu. Ważne jest jednak, aby sen w pracy nie trwał dłużej niż wspomniane 15-30 min – po tym czasie organizm przechodzi w kolejną fazę snu i po wybudzeniu pracownik będzie czuł się bardziej zmęczony niż przed przerwą.

Boksy/budki akustyczne

Jedną z najczęściej wskazywanych przez pracowników biur open space wadą tego rodzaju pomieszczeń jest wszechobecny hałas. Tzw. smog akustyczny (czyli nadmiar szerokiej gamy bodźców dźwiękowych) rozprasza, powoduje rozdrażnienie i generuje stres. Poza tym utrudnia, albo wręcz uniemożliwia wykonywanie takich prozaicznych czynności jak spotkanie z współpracownikiem lub rozmowa telefoniczna.

Najlepszym antidotum na hałas w biurze jest podzielenie jednej dużej przestrzeni na mniejsze pomieszczenia, w którym przebywać będzie co najwyżej kilka osób. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Przeszkodą mogą być zapisy w umowie najmu zabraniające jakichkolwiek prac adaptacyjnych lub po prostu ograniczony budżet przedsiębiorstwa.

W odpowiedzi na te problemy na rynku pojawiły się mobilne boksy akustyczne, czyli niewielkie budki, których ściany wykonane są z dźwiękochłonnego materiału. Można je dostosować do dowolnego biura – są lekkie i łatwe w przestawianiu oraz występują w wersji 2-, 4- lub 6-osobowej. Alternatywą dla wolnostojących boksów mogą być również mobilne panele akustyczne, które pozwalają na większą dowolność podczas kreowania przestrzeni biurowej. Oprócz właściwości wyciszających mogą również pełnić rolę ozdoby w biurze lub przenośnej tablicy ogłoszeń.

Ergonomiczne akcesoria

Szukając nietypowych designerskich pomysłów na urządzenie własnego biura nie można jednak zapomnieć o tym, że wyposażenie biurowe musi być przede wszystkim ergonomiczne, a więc sprzyjające zachowaniu odpowiedniej pozycji ciała podczas wielogodzinnej pracy. Absolutnym minimum są oczywiście biurka i krzesła z regulowaną wysokością blatu i siedziska, umożliwiającą ich dostosowanie do wzrostu pracownika. 

Przydatnym uzupełnieniem ergonomicznego zestawu mebli do biura może być antyzmęczeniowa mata biurowa, która odciąża stawy i kości podczas wstawania i siadania. Oprócz niewątpliwych zalet prozdrowotnych maty biurowe dodatkowo chronią podłogę (parkiet lub wykładzinę) przed uszkodzeniami od kół krzeseł. Wybierając matę chroniącą dywan lub wykładzinę należy zwrócić uwagę, aby po spodniej stronie posiadała kolce, które zapobiegną jej przesuwaniu się po miękkiej powierzchni. Zapoznaj się bogatą gamą mat biurowych oferowanych przez sklep internetowy www.mebledobiura.pl.

Dodaj komentarz