Lwów, jako miasto należące kiedyś do Rzeczpospolitej

Miasto żyjące przeszłością i patrzące w przyszłość.

Lwów może nam zafundować prawdziwą wycieczkę w czasie. Wydaje się często, że to, co było kiedyś w jakiś sposób się tam zatrzymało. Widzimy stare uliczki, barokowe i renesansowe budynki, XIV wieczne katedry… Miasto należące kiedyś do Rzeczpospolitej ma również do opowiedzenia wiele historii o przeszłości naszego kraju. Można zobaczyć tam jeszcze wiele polskich napisów, nazw ulic czy kościołów z nabożeństwami w naszym języku. Znajdują się tam również pomniki znanych Polaków, między innymi Adama Mickiewicza, czy Teofila Wiśniowskiego, który został niedawno odnowiony, choć upamiętnia przecież człowieka straconego 31 lipca 1847 roku, za walkę o wolność Polski.

Chcesz poznać historię ziemi? Idź na cmentarz.

Mówi się, że jeśli ktoś pragnie poznać historię i losy jakiegoś miejsca powinien udać się na cmentarz. We Lwowie jest ich kilka, jednak najsłynniejszy z pewnością jest Cmentarz Łyczakowski, z dużą ilością imponujących nagrobków i pomników. Spoczywają na nim najznamienitsi Lwowianie, jak również istotne postacie polskiej kultury i nauki jak chociażby Stefan Banach, Franciszek Stefczyk, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza czy Artur Grottger.

To w jego części znajduje się słynny Cmentarz Obrońców Lwowa, powszechnie znany nam, jako Cmentarz Orląt Lwowskich. To w tym miejscu znajdują się indywidualne groby znanych młodych bohaterów, jak również zbiorowa mogiła osób, które zaginęły lub nie można ich było zidentyfikować. Białe zadbane krzyże, ozdobione są tam przepaskami z flagą Polski. Miejsce to jest prawdziwym polskim dziedzictwem, o którym nie powinniśmy zapomnieć. Orlęta Lwowskie były przecież to w dużej mierze odważne dzieci i nastolatkowie, którzy postanowili walczyć w obronie polskości na tych terenach. Najpierw w roku 1918 z Ukraińcami, a następnie w 1920r z Bolszewikami. Podczas wycieczki do Lwowa z Rzeszowa warto odwiedzić to miejsce i uczcić ich pamięć. Jeśli sądzisz, że tylko tutaj znajdują się ich groby, to jesteś w błędzie. Znajdują się one również na Cmentarzu Janowskim, który jest mniej znanym i zamożnym miejscem, może również w związku z tym krzyże upamiętniające Polaków są tam mniej zadbane. Jednak również tam noszą przepaski w biało-czerwonych barwach.

Dodaj komentarz