Kiedy stosować kurtyny przesuwne a kiedy stałe?

Kurtyny paskowe stosuje się zazwyczaj do osłaniania bram przeładunkowych lub wygradzania powierzchni hal czy magazynów. W przeciwieństwie do stałych bram segmentowych nie utrudniają one ruchu i pozwalają na przewożenie ładunków przez kurtynę, nawet wtedy, kiedy pełni ona swoje funkcje ochronne przed wnikaniem zimna, opadami a także wiatrem. Sprawdzają się one niemalże w każdej sytuacji. Jednak czasami stała kurtyna okazuje się być niewystarczająca. W przypadku, kiedy natężenie ruchu jest ekstremalnie duże lub przez światło otworu przewożony jest ładunek ponadnormatywny najlepiej sprawdza się kurtyny przesuwne, które dają możliwość chwilowego zsunięcia kurtyny na bok, bez konieczności jej demontażu.

Jak działają kurtyny przesuwne?

Kurtyny przesuwne to standardowe przegrody pasowe, których nie mocuje się bezpośrednio do stelaża czy nadproża. Montowane są one za pośrednictwem szynowego, podwieszanego systemu przesuwnego, który występuje w wariancie jednoszynowym lub wieloszynowym. Szyny za pomocą uchwytów naściennych lub sufitowych przytwierdza się do konstrukcji nośnej a następnie umieszcza się w nich wózki jezdne. Wyposażone w łożyska wózki z łatwością przesuwają się wewnątrz szyn nawet z przytwierdzonymi do nich wieszakami grzebieniowymi z zawieszonymi pasami PCV. Tak zamontowane kurtyny przesuwne przy użyciu niewielkiej siły można swobodnie przesuwać na całej długości systemu szynowego.

Kurtyny przesuwne jednoszynowe

System jednoszynowy to nic innego jak pojedyncza prowadnicza zamocowana nad otworem bramowym, której przedłużenie mocuje się z jednej lub dwóch stron bramy. Umożliwia on zsunięcie całej kurtyny w bok lub w przypadku kurtyny dzielonej zsunięcia dwóch części na lewą i prawą stronę bramy. System ten nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy po bokach bramy nie mamy dużo miejsca.

Wieloszynowy system przesuwny

System wieloszynowy umożliwia montaż kurtyny składającej się z kliku krótszych odcinków, które osłaniają całą szerokość otworu bramowego a po zsunięciu odsłaniają tylko część otworu. Kurtyny przesuwne dwuszynowe pozwalają zsunąć połowę kurtyny na jedną stronę odsłaniając 50% otworu. Kurtyny trzyszynowe umożliwiają zsunięcie dwóch z trzech części kurtyny na jedną stronę i odsłonięcie 65% światła otworu. Systemy wieloszynowe stosuje się najczęściej w kontenerach i mobilnych izotermach, gdzie nie ma możliwości przesunięcia kurtyny po za światło otworu.

Czy zamontowanie kurtyny przesuwnej się opłaca?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się najpierw czy kurtyna przesuwna będzie nam potrzebna? Czy przez naszą bramę przewozimy wysokie ładunki, które mogą zerwać pasy w kurtynie? Czy ruch towarowy jest czasami tak intensywny, że przejeżdżające obok siebie wózki mogą uszkodzić pasy PCV lub może dojść do kolizji? A także czy czasowe rozsuwanie kurtyny umożliwi nam łatwiejszy dostęp do chronionego przez nią urządzenia lub strefy? Jeżeli którakolwiek odpowiedź jest pozytywna to warto zainstalować system przesuwny do kurtyn paskowych. Pozwala on unikać sytuacji, w których dochodzi do uszkodzeń kurtyn paskowych, umożliwia chwilowe odsłonięcie bramy i bezpieczne wwiezienie ponadgabarytowych ładunków bez konieczności demontażu pasów i ryzyka ich zerwania. Oczywiście tym samym przedłużamy żywotność kurtyny i redukujemy koszty związane z jej częstą naprawą.

Dodaj komentarz