Jednospadowe vs dwuspadowe – dachy i zakup materiałów

O dachach jednospadowych słuchaliśmy nieraz. Z całą pewnością nie raz takie dachy widzieliśmy a być może to my jesteśmy właścicielami domu o takim oczywiście dachu. Dachem jednospadowym jest taki, jaki nachylony jest wyłącznie w jednym kierunku. Takich dachów jest względnie niedużo. Wiele zależy oczywiście od osoby, która buduje dom – to ona decyduje w ogromnej mierze o tym, jaki dach ma być zamontowany na obiektu.

Czasem jest to naturalnie dach jednospadowy. Koszty krycia takiego dachu są porównywalne z kosztami krycia innymi rodzajami dachu. Wobec tego również decydując się na dach jednospadowy jesteśmy w stanie kierować się chociażby względami estetycznymi.

W pewnych sytuacjach po prostu taki dach jednospadowy wydaje nam się praktyczniejszy i wygodniejszy a nawet ładniejszy, znacznie bardziej estetyczny. Pod uwagę bierzemy przeróżne elementy – choćby sposób odśnieżania takich dachów jednospadowych. Odśnieżanie takiego jednospadowego dachu jest łatwiejsze, mniej karkołomne. Niemniej jednak poruszanie się po dachu jednospadowym jest nieco trudniejsze aniżeli na innych dachach, znacznie bardziej niebezpieczne. Zazwyczaj spotykanymi dachami na budynkach, na domach czy innych obiektach budowniczych są dachy dwuspadowe.

Takie uważane są też za najładniejsze, w największym stopniu stylowe – przetestuj więcej na stronie system orynnowania. A przecież w wielu przypadkach wybierając odpowiedni dach, jaki chcielibyśmy zrobić na naszym domu kierujemy się stylistyką, zwracamy szczególną uwagę na wygląd takiego dachu. Dach dwuspadowy znamionuje się tym, że jego elementy są nachylone.

Jest spadzisty w dwóch kierunkach, na dwie witryny domu. Taki dwuspadowy dach jest bardzo charakterystyczny. Patrząc na niego widzimy trójkąt, jakim zakończone są mury domu. Dach może być wyższy bądź też niższy.

Istotne jest, aby pozostał zachowany trafny skos, spad, dzięki temu dach będzie bezpieczny, opady takie jak deszcz czy śnieg będą się w właściwy sposób ześlizgiwać z takiego dachu. Montując dach troszczymy się nie tylko o to, aby ładnie wyglądał, ale również by był praktyczny, aby był bezpieczny. Na takim dwuspadowym dachu bez trudu jest zauważyć usterki – a takie jakkolwiek czasami się zdarzają.

Dodaj komentarz