Jakim sposobem przetwarzać energię słoneczną na prąd i ciepło?

Kiedy w poszukiwaniu alternatywnych źródeł ocieplania zastanawiamy się nad wyborem instalacji grzewczej w stworzonym przez nas mieszkaniu, od razu nasuwa się zapytanie – ile to będzie kosztować? Instalacja fotowoltaiczna, rzeczywiście, niedroga nie jest, a jej koszt zależy od ilości kolektorów niebezużytecznych do przetworzenia liczby energii stosownej dla naszych pragnień. Im większy dom, tym droższa instalacja solarna. Są już w Polsce przedsiębiorstwa, które proponują wszechstronną sprzedaż systemów solarnych – sprzęty, montaż oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania do inwestycji. Dotacje do nabycia i montażu paneli słonecznych dochodzą do 45% kosztów.

Jest to niebagatelna kwota, biorąc pod szczególną uwagę, iż w przypadku znacznego domu całkowity koszt może wynieść do stu tysięcy złotych. Kredyty z dopłatą zezwalają na realizację własnych zamierzeń, oraz sprzyjają popularyzacji takiej formy ocieplania. Poza tym, montaż paneli fotowoltaicznych wpisuje się w trendy ekologii, co dopomaga Unia Europejska. Przy budowie domu warto więc zastanowić się nad zagospodarowaniem energii słonecznej, pozwoli to nam zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Przy budowie mieszkania czeka na nas dużo decyzji, które łączy jeden wspólny mianownik – co i jak zrobić, by wolno było ekonomicznie wybudować i ekonomicznie mieszkać. Jedną z ważniejszych decyzji jest nagrzewanie domu. Ciepło w domu stanowi jeden z większych wydatków w domowym budżecie. Może w następstwie tego instalacja fotowoltaiczna będzie właściwym rozwiązaniem?

Pytając zawodowców o opinię, każdy z nich powie, że tak. Mimo iż żyjemy w klimacie dość kapryśnym w minionych latach, nasłonecznienie w Polsce stawia nas w jednym z w największym stopniu nadających się krajów do wykorzystywania energii słonecznej. Przeprowadzone badania pokazały, iż w stworzonym przez nas kraju od maja do sierpnia możemy korzystać z energii słonecznej w starczającej nam ilości. W kwietniu i wrześniu, przetworzona energia zapewni nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w marcu oraz październiku nieco ponad 50%. Od listopada do marca instalacja fotowoltaiczna ma być wspomagana energią elektryczną, jeśli chcemy posiadać w domu dobrą temperaturę. Tak czy inaczej, poprzez słoneczną energię jesteśmy w stanie uzyskać oszczędności nawet do 70% w skali roku. Z punktu widzenia ekonomii, rozstrzygnięcie nie podlegające dyskusji.

Dodaj komentarz