Jakim sposobem powstała gospodarka i PKB?

W naturze człowieka jest aktywność w zbiorowiskach, wspólnotach, w jakich z od czasu do czasu wykształcają się reguły i prawa i hierarchia autorytetów pojedynczych jego członków. Takie zaaranżowane grupy zdobyły nazwy społeczności ludzkich. Ich cechą specyficzną jest także to, iż umieją wytwarzać bądź też pozyskiwać idealna na wspólny użytek.

Wyższy stopień urządzenia społeczności ludzkich znamionuje się pomiędzy innymi zasadą opodatkowania dochodów wszystkich mieszkańców. Uzyskane w ten sposób środki przyznane są na zaspokojenie pragnień całej grupy, czyli edukację, bezpieczeństwo, przewóz itp.

Zanim powszechne opodatkowanie stało się standardem, funkcjonowały różne inne systemy ekonomiczne – przetestuj więcej na parytet siły nabywczej. W czasach, kiedy jedną z norm odniesień międzyosobowych było niewolnictwo właściciel gospodarstwa rolnego, plantacji lub innego biznesu korzystał z bezpłatnej pracy niewolników. Wynika z tego, iż był on posiadaczem nie tylko nieruchomości, urządzeń lecz i ludzi. Z nieraz okazało się, iż ta na pierwszy rzut oka komfortowa pozycja plantatora, budowniczego lub również innego przedsiębiorcy ma jedną zasadniczą wadę.

Ludzie zmuszani do pracy niewolniczej nie posiadają zadowalającej motywacji do wykonywania swych zadań dobry ekspresowo i odpowiednio, bo nie czerpią z tego jakichkolwiek zysków. Praca niewolnicza była wiec pracą zdecydowanie mało wydajną, a przymus i kary cielesne motywacją o dużo niższą aniżeli wynagrodzenie. W czasie gospodarki feudalnej, właściciele rozległych posiadłości ziemskich byli także w pewnym stopniu posiadaczami ludzi zamieszkujących należące do ich majątku wsie.

Chłopi zobowiązani byli pracować dla feudała, czyli odrabiać tak nazywaną pańszczyznę. Przypisani byli prócz tego do swoich wsi i bez zezwolenia pana nie mogli zmieniać miejsca, w którym żyli. W stosunku do niewolnictwa system feudalny był dla poddanych o tyle poprawniejszy, że nie sprzedawano ich na targach, jak zwierzęta robocze, nie oglądając się choćby na rozbijanie małżeństw oraz rodzin.

Dodaj komentarz