Jakie funkcje pełnią folie spawalnicze?

Norma spawalnicza EN ISO 25980 określa wymagania bezpieczeństwa dla przezroczystych folii spawalniczych oraz parawanów, w których są one używane. Certyfikowane zgodnie z tą normą folie spawalnicze mają za zadanie chronić osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w proces spawania, ale pracują w tym samym obszarze, w którym występuje niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie i rozpryski z łuków spawalniczych.

Czy wszystkie folie spawalnicze chronią przed promieniowaniem podczerwonym?

Uzyskanie przez materiał certyfikatu ISO 25980 świadczy o tym, że folia spawalnicza spełnia wszystkie wymogi określone w normie i jest przeznaczona do ochrony osób nieuczestniczących w procesie spawania przed niebezpiecznymi emisjami promieniowania z łuków spawalniczych. Musi ona tłumić 99,998% przechodzącego przez jej powierzchnię promieniowania świetlnego z czego niecałe 10% może być odbite z powrotem w kierunku spawacza. W związku z powyższym wszystkie folie spawalnicze, które uzyskały certyfikat, bez względu na grubość, kolor i stopień przezroczystości w równym stopniu chronią przed światłem podczerwonym a także ultrafioletowym.

Jaką grubość musi mieć folia spawalnicza aby chronić przed odpryskami spawalniczymi?

Folie spawalnicze występują w trzech wariantach grubości: arkusze 0,4mm, pasy 1 mm oraz lamele 2 mm. I to właśnie grubość folii jest czynnikiem decydującym o tym, czy folia jest w stanie zatrzymać odpryski. Z reguły do osłony przed odpryskami stosuje się folię grubą, w postaci lameli spawalniczych o szerokości 300 mm i grubości 2 mm. Rozżarzone odpryski i iskry szlifierskie uderzają z duża prędkością o powierzchnię kurtyny i się odbijają. Jednak w wyniku styczności roztopionych cząsteczek metalu z folią spawalniczą wytapiane są dziury. To w tym momencie specjalne właściwości umożliwiają folii rozpoczęcie pracy. Materiał pod wpływem rozżarzonych cząstek metalu nie ulega zapłonowi tylko się topi. Dzięki temu wypalone przez odpryski dziurki samoczynnie się zasklepiają i zachowują ciągłość ochrony przed emisjami promieniowania i odpryskami.

Trudnoplane folie spawalnicze

Wszystkie certyfikowane folie spawalnicze muszą spełniać jeszcze jeden warunek. Materiał z którego się je wykonuje musi cechować się trudnopalnością. Bez wyjątku zarówno zasłony (arkusze) 0,4 mm, pasy 1 mm a także lamele 2 mm pod bezpośrednim wpływem płomienia nie ulegają zapłonowi. Topią się intensywnie przy tym dymiąc. Co jednak najważniejsze folie spawalnicze nie kapią płonącymi kroplami jak ma to miejsce w przypadku innych tworzyw PCV. Dzięki temu zapobiegają one rozprzestrzenianiu się pożarów a przynajmniej je spowalniają, umożliwiając podjęcie skutecznej akcji ratowniczo-gaśniczej.

Dodaj komentarz