Jak zamknąć przejście pomiędzy pomieszczeniami o różnych temperaturach aby nie utrudniało ruchu wózków widłowych?

Rozważając montaż przegrody, która będzie izolowała dwie strefy o różnych warunkach mikroklimatycznych i pozwoli jednocześnie na płynny ruch towarowy dobrze jest wziąć pod uwagę bramy wahadłowe z grubych arkuszy PCV. Bramy z arkuszy polimerowych przeznaczone są przede wszystkim do obiektów handlowych, usługowych i przemysłowych a szczególnie do magazynów i hurtowni. Dzięki nim można skutecznie oddzielić pomieszczenia w miejscach intensywnego ruchu osób i pojazdów transportu wewnętrznego. Bramy wahadłowe nie utrudniają swobody przechodzenia czy przejeżdżania wózkiem widłowym, gdyż otwierają się z łatwością poprzez pchnięcie skrzydeł bramy.

Brama wahadłowa i jej budowa

Skrzydła bram wahadłowych produkowane są z grubej 6-12 mm folii PCV o dużej odporności mechanicznej. Dostępne są wersje przezroczyste, kolorowe albo łączone, które cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców. Zapytacie Państwo dlaczego? Ponieważ wykonanie dolnej części bramy wahadłowej z folii kolorowej sprawia, że nie ulega ona szybkiemu matowieniu na skutek uderzeń palet z przewożonym towarem. Natomiast przezroczysta górna część skrzydeł zapewnia bardzo dobrą widoczność drugiego pomieszczenia, co przy intensywnych pracach przewozowych może uchronić od niebezpiecznego w skutkach wypadku.

Standardowa brama wahadłowa posiada okucia ze stali ocynkowanej. Bramy wykorzystywane w bardziej wymagających warunkach jak chłodnie, mroźnie, laboratoria, czy obiekty gastronomiczne mają okucia ze stali nierdzewnej INOX. Każde skrzydło bramy PCV wyposażone jest w sprężynowy samozamykacz, który po przejechaniu wózka powoduje samoczynne zamknięcie się skrzydeł bramy.

Jak bramy wahadłowe izolują dwa pomieszczenia?

Folia PCV z której wykonuje się płaty bram wahadłowych cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda) [W/mK], który wynosi λ = 0,16 W/mK. Oznacza to, że bramy wahadłowe wykonane z arkuszy folii PVC są bardzo dobrym izolatorem termicznym. Dla porównania drewno konstrukcyjne, iglaste, które jest powszechnie uważane za dobry izolator cieplny posiada współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,18 W/mK. Kolejnym materiałem godnym porównania jest polistyren (styropian) używany do ocieplania budynków. Jego współczynnik λ = 0,15 W/mK.

Dzięki dobrej izolacji cieplnej bramy wahadłowe nie wychładzają lub ogrzewają oddzielanych pomieszczeń. Dodatkowo dzięki szczelnym płatom nie pozwalają na przemieszczanie się ciepłych i zimnych mas powietrza przez światło otworu. Bramy z arkuszy PCV z wahadłowymi okuciami są nieocenione tam, gdzie konieczne jest zapewnienie izolacji mikroklimatycznej pomieszczeń przy jednoczesnym utrzymaniu płynności ruchu towarowego i zapewnieniu dobrej widoczności w trakcie prac magazynowych.

Dodaj komentarz