Jak walczyć z łysieniem?

Łysienie jest przejawem chorobowym, który znamionuje się zanikiem wytwarzania włosów. Proces ten na ogół traktuje skóry na głowie, ale nie wszystkie jej obszary są narażone na utratę włosów. Zazwyczaj diagnozowanym rodzajem łysienia jest tak zwane łysienie androgenowe. Łysienie samo w sobie nie zawsze musi być chorobą. Strata włosów nieraz jest niedogodnością towarzyszącą innym schorzeniom – wówczas łysienie nie jest samoistnym objawem chorobowym. Istotne jest stosunkowo przedwczesne określenie przyczyn łysienia, chociaż należy wiedzieć, że na ogół nie ma jednej oraz uniwersalnej przyczyny utraty włosów.

Często wymieniane czynniki chorobotwórcze to jednakże pomiędzy innymi: stosowanie leków (przede wszystkim środków alkilowych i antymetabolicznych), intoksykacja pierwiastkami ciężkimi, uwarunkowania genetyczne, choroby chroniczne, zaniedbania higieniczne oraz zmiany hormonalne. U osób dorosłych mogą występować różne rodzaje łysienia. W zależności od powodu utraty włosów, podejmowane są rozmaite metody terapii rodzaju https://www.e-lysienie.pl/profolan/.

Najczęstszą kreacją łysienia jest łysienie androgenowe (nazywane także łysieniem rodzaju męskiego), jakie jest uwarunkowane genetycznie. Ten typ łysienia zwykle występuje u panów między dwudziestym piątym a czterdziestym rokiem życia. Poza łysieniem androgenowym wyróżnia się także nieco rzadsze typy łysienia: plackowate, bliznowaciejące, poporodowe, neurotyczne oraz wężykowate. Leczenie łysienia jest uzależnione na ogół od rodzaju choroby. Nadmierne wypadanie włosów może być przyczyną reakcji organizmu na konkretny czynnik chorobotwórczy, właśnie dlatego na początku konieczne jest jego wyeliminowanie. Jedynie w niektórych przypadkach stosuje się terapie, które opierają się na akcjach chirurgicznych. Pośród nich wolno wymienić między innymi transplantacje włosów, przeszczepy dziurkowane oraz przeszczepy skóry owłosionej. Stosunkowo często stosuje się także leczenie środkami farmakologicznymi. W mniej skrajnych wypadkach natomiast wystarczające może się okazać zmienienie poprzednich nawyków żywieniowych.

Dodaj komentarz