Jak rozpocząć grać na giełdzie?

Bez negowania dzisiejsza ekonomia nie byłaby tak prosta do obserwowania, gdyby nie giełda. Rzecz jasna większość krajów ma własne giełdy, jednak wolno śmiało ogłosić, że giełda jest globalna. Wartość surowców naturalnych wyrażana jest w skali makroekonomicznej dla wszystkich uczestników gry. A albowiem niektóre firmy zarejestrowane są na praktycznej giełdzie, to spadki na jednej nie muszą zawsze odciskać się piętnem na innej. Pomimo wszystko jest to publiczna ekonomia a kapitał nie ma narodowości, nieraz Ci sami inwestorzy mają swoje udziały w jednostce gospodarczej działającej na giełdzie w Nowym Jorku, Tokio oraz w Londynie. A to oznacza, że kiepskie nastroje przenoszą się na wycofywanie kapitału ze wszystkich firm, wobec tego traci się przeważnie równolegle. Gdy załamuje się amerykańska koniunktura giełdowa, wyniki tego widać na całym świecie. I to co jeszcze niedawno wydawało się największym ekonomicznym osiągnięciem czasów dziś może pogrążać na dno całe kraje. Giełda coraz częściej zaskakuje nawet najogromniejszych ekonomistów.

Na rynku giełdowym bardzo łatwo jest się dzisiaj wzbogacić, nawet w ciągu jednej doby. Właśnie dlatego tak wiele osób intryguje się dziś giełdą i każdy, kto zapracuje swój pierwszy milion na wolnym rynku, zapewne nie będzie chciał robić nic innego niż kupować akcje. A akacje to droga do przejmowania całych spółek, obejmowania zarządu w najodpowiedniej zapowiadających się firmach. Przejęcia nie zawsze są jednak wynikiem polityki rozmów handlowych, gdzie menadżer firmy ma pełne prawo nie sprzedać własnej firmy. Giełda pełna jest spółek, które są warte mniej niż tygodniowy przychód niejednego inwestora. Może więc on, jeżeli tylko zapragnie, dokładnie wydrzeć jednostkę z rąk dotychczasowego właściciela.

Czasami proces ten zabiera niezmiernie dużo energii i czasu, jest prawie niemożliwy do wykonania w przypadku firmy, której blisko 100 procent akcji należy do jednego człowieka. Jednakowoż w spółkach z znaczącym zarządem podkupywanie powolne pakietów akcji oraz przejmowanie władzy jest łatwe i przynosi niezmiernie solidne oraz zauważalne efekty.

Dodaj komentarz