Czym cechuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, jaką można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest schizofrenia łatwa. Osoba, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej tylko negatywne symptomy, które związane są z obniżoną aktywnością życiową czy też z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, jaka go otacza. Nawet jego własny los go nie interesuje. Do tego przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny oraz bierny. Czuje, że nie jest cząstką społeczeństwa, słabo odczuwa emocje.

Chory izoluje się. Powoli pogarsza się jego samopoczucie oraz traci chęci do życia. Poza tym dostrzegalne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z czasami rozpoczyna je wprost zaniedbywać, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Właśnie dlatego również ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia łatwa występuje dość rzadko, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak oraz farmakoterapia. Niestety szanse na wyleczenie są małe. W wielu przypadkach uważamy kogoś za ekscentryka, a tymczasem może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Warto pamiętać, że schizofrenia to choroba ludzka, która czasami pojawia się nieoczekiwanie, a nieraz rozwija się długie miesiące oraz nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma jakichkolwiek podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli więc w należącej do nas rodzinie, czy wśród znajomych spostrzegamy, że ktoś zachowuje się inaczej niż zazwyczaj trzeba zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą oczywiście od razu oznaczać choroby, ale należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że w wypadku podejrzenia takiej choroby potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, jakkolwiek jeśli rzeczywiście lekarz stwierdzi chorobę, potrzebne będzie leczenie i pobyt w szpitalu. Jeżeli w związku z tym obserwujemy, że ktoś nam bliski ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy też popada w stany lękowe to wypada zareagować.

Dodaj komentarz