Czy rzęsy odrastają? Co musisz wiedzieć

Ludzie tracą rzęsy z wielu powodów, od poparzeń po chemioterapię. Chociaż może to chwilę potrwać, rzęsy zwykle odrastają.Podobnie jak włosy na skórze głowy, rzęsy również przechodzą cykle wzrostu, więc wypadanie kilku z nich zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jednak wiele urazów i chorób może powodować wypadanie wielu lub większości rzęs.Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego rzęsy wypadają, a także jak pomóc im odrosnąć, stosując leki i domowe środki.

Czy rzęsy odrastają szybciej dzięki domowym sposobom?

Istnieje wiele domowych środków, które wiele osób stosuje w celu przyspieszenia wzrostu rzęs. Popularne domowe sposoby na porost rzęs obejmują oliwę z oliwek, masaż rzęs i produkty biotynowe.

Ale czy rzęsy odrosną szybciej, jeśli ktoś zastosuje domowe środki do leczenia utraconych rzęs? Odpowiedź prawdopodobnie nie.Nie ma naukowych dowodów na to, że jakiekolwiek domowe środki pomogą odrosnąć rzęsom. Chociaż uważa się, że biotyna odgrywa rolę w zdrowiu skóry i włosów, istnieją ograniczone badania dotyczące tego, czy promuje wzrost włosów.

Powoduje

Następujące warunki mogą prowadzić do wypadania rzęs:

Oparzenia

Według American Academy of Ophthalmology, jeśli rzęsy są przypalone, ale mieszki włosowe są nadal nienaruszone, rzęsy zwykle odrastają w ciągu 6 tygodni.Jeśli jednak mieszki włosowe również zostały uszkodzone, rzęsy mogą nie odrosnąć.

Chemoterapia

Leki stosowane w leczeniu raka mogą czasami powodować wypadanie rzęs. Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii powodują wypadanie włosów.Jeśli jednak dana osoba stosuje lek chemioterapeutyczny, o którym wiadomo, że powoduje wypadanie włosów, wpłynie to na włosy na ciele, a także skórę głowy.Często dotyczy to włosów na ciele, brwi i rzęs. Zwykle rzęsy zaczynają odrastać wkrótce po zaprzestaniu chemioterapii.

Ciąć

Większość ludzi nie obcina rzęs. Ale dla tych, którzy to robią, rzęsy zazwyczaj z czasem wracają do swojej pierwotnej długości.

Wyciągnięty

Trichotillomania to stan psychiczny charakteryzujący się impulsem do wyrywania włosów. Ten impuls może wpływać na włosy w dowolnym miejscu na ciele, w tym rzęsy. Odrost rzęs, które zostały wyrwane, może zająć kilka miesięcy.

Przedłużanie rzęs

Przedłużanie rzęs to włókna, które nakleja się na naturalne rzęsy, aby stworzyć grubszą, dłuższą rzęsę. Jednak przedłużanie rzęs może uszkodzić lub rozerwać naturalne rzęsy. Jeśli naturalne rzęsy zostały utracone z powodu przedłużania, zwykle odrastają w ciągu kilku miesięcy. dbanie o siebie – zobacz

Choroby tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony. Jeśli gruczoł wytwarza za dużo lub za mało hormonu tarczycy, może powodować różne objawy, w tym wypadanie włosów.Utrata rzęs może wystąpić zarówno w przypadku nadczynności tarczycy (nadczynność tarczycy), jak i niedoczynności tarczycy (niedoczynność tarczycy). Rzęsy zazwyczaj zaczynają odrastać po leczeniu zaburzeń równowagi tarczycy.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że układ odpornościowy organizmu atakuje mieszki włosowe.Stan ten prowadzi do wypadania włosów na skórze głowy, brwi i rzęs. Obecnie nie ma lekarstwa na łysienie, ale dostępne są metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Leczenie

Udostępnij W wielu przypadkach rzęsy utracone w wyniku oparzenia lub chemioterapii z czasem odrosną. Po chemioterapii rzęsy mogą odrosnąć rzadsze, grubsze lub takie same jak wcześniej. Jeśli choroba tarczycy lub choroba autoimmunologiczna spowodowała utratę rzęs, osoba prawdopodobnie będzie musiała leczyć podstawowy problem zdrowotny, aby powstrzymać wypadanie rzęs.

Czas potrzebny do odrośnięcia rzęs różni się w zależności od przyczyny i stopnia wypadania rzęs. Leki mogą również pomóc w odrastaniu rzęs. Lekarz może przepisać bimatoprost w postaci kropli do oczu. Spojrzał na stosowanie bimatoprostu u 41 osób, które miały wypadanie rzęs z powodu łysienia plackowatego. Uczestnicy badania codziennie przez rok aplikowali bimatoprost w dawce 0,03 proc. na górną linię rzęs. Około 70 procent uczestników miało odrost rzęs.

Zapobieganie

Chociaż zdarzają się wypadki i nie zawsze można zapobiec naturalnej utracie rzęs, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko. Obejmują one:

Zdrowa dieta: niektóre niedobory żywieniowe mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Możliwe, że te niedobory mogą mieć również wpływ na rzęsy. Składniki odżywcze, które mogą odgrywać rolę w zdrowiu włosów, mogą obejmować:

witamina C

witamina B

witamina D

cynk

żelazo

białko

Unikanie zalotek: Osoby używające zalotki mogą przypadkowo szarpać rzęsy, co może uszkodzić mieszki włosowe.Zmywanie makijażu na noc: pozostawienie makijażu oczu na noc, zwłaszcza tuszu do rzęs, może wysuszać rzęsy. Suche rzęsy częściej pękają lub przedwcześnie wypadają.Pocieranie oczu: Zbyt mocne pocieranie oczu może przyczynić się do wypadania rzęs. Włosy są delikatne, więc delikatnie pocieraj oczy.

Dodaj komentarz