Czy można obniżyć punkty karne?

Za większą część swoich przestępstw na drodze, kierowca może pozostać ukarany punktami karnymi. Na lokalnych drogach stoi coraz to więcej fotoradarów, których obowiązkiem ma być przymuszenie na kierowcach słusznej i pewnej prędkości. Czy jest to celowe, czy nie, wolno polemizować.

Znaczące jest to, że każde fotka z fotoradaru to nie jedynie mandat, jakkolwiek też adekwatna do przewinienia, innymi słowy ilości przekroczonych ponad limit kilometrów, ilość karnych punktów. Rzecz jasna, karne punkty wolno dostać nie tylko za zanadto znaczącą prędkość, jednakowoż za dużo innych grzechów na drodze – antycypowanie na linii ciągłej, na pasach dla pieszych, nieprawidłowe antycypowanie, omijanie, jazda na czerwonym świetle oraz dziesiątki innych przewinień, jakie przecież każdy kierowca, mając prawo jazdy, zna. Pomimo obiecywanych prac nad ustawą o punktach karnych, w dalszym ciągu polskich kierowców obowiązują stare przepisy, to znaczy, limit 24 punktów, po przekroczeniu, którego, kierowca ma tarapaty – o tym mówi także szkoła jazdy warszawa.

Według tych przepisów, kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych, powinien posiadać odebrane prawo jazdy. Według planowanych, innowacyjnych rozporządzeń, kierowca powyżej 24 punktów ma pozostać skierowany na reedukacyjny kurs – nie jest to kurs nauki jazdy, po ukończeniu, którego, może prawo jazdy zachować. Lecz jest jeden warunek – nie może ponownie przekroczyć limitu 24 punktów przez kolejne pięć lat. Nauka jazdy oparta jest na kodeksie drogowym, który każdy kierowca powinien znać, jednakowoż w szeregu przypadków występują sytuacje, w których kierowca popełnia nieduże przewinienie, a jest za to srogo karany. Na szczęście, istnieje możliwość redukcji punktów karnych. Można to zrobić raz na sześć miesięcy. Na mocy starego, jednakowoż obowiązującego prawa, policja zatrzymuje prawo jazdy kierowcy, który przekroczył limit 24 punktów, a sam kierowca kierowany jest na ponowny kurs prawa jazdy, musi zdać egzamin, aby odzyskać dokument.

Aby tego uniknąć, wolno się zgłosić na kurs do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – szkolenie trwa sześć godzin, ukończyć go, a najstarsze sześć punktów pozostanie automatycznie kasowane.

Dodaj komentarz