Czy fotowoltaika to zyskowna inwestycja?

Kolektor słoneczny, nie ważne, czy chodzi tutaj o kolektor płaski, czy próżniowy, bo te są w większości wypadków zastosowane, mają stosowną instalację, jaka gwarantuje użycie takiego kolektora w celu dostarczenia budynkowi, mieszkaniu słusznej energii cieplnej. Co ma prawo okazać się najlepszą instalacją? Jednym z najtańszych rozstrzygnięć jest wykorzystanie kolektora w instalacji grawitacyjnej. Jakie są korzyści? Chociażby takie, że nie trzeba instalować pompy obiegowej – wypróbuj też fotowoltaika Kraków. Jest to spowodowane tym, że ogrzana woda sama płynie do góry. Poza tym zbiornik, jeżeli będzie zamontowany wyżej kolektora, nie będziemy musieli wydawać na zbyteczne sprzęty. Jest jeszcze inny sposób, innymi słowy zastosowanie pompy cyrkulacyjnej, tłoczącej zimną wodę do kolektora. Taki sposób zwykle używany w domkach jednorodzinnych wywołuje, że woda, która przepływa przez kolektor musi spełniać wymogi stawiane wodzie pitnej. W jaki sposób? Taka woda nie może zawierać zanadto dużo żelaza.

Wykorzystując cały rok należy pamiętać o zastosowaniu glikolu. Trzeba też pamiętać, że takie ogrzewanie wody użytkowej jest możliwe dzięki wymiennikowi. Instalacja kolektora słonecznego z pewnością nie jest aż taka prosta, właśnie dlatego każdy z nas, który zastanawia się nad tą inwestycją, powinien dowiedzieć się, co może mu to dać i czy w ogóle mu się to opłaci. Należy stwierdzić, iż koszt systemu solarnego to nie tylko sam kolektor. Do kosztów inwestycji zaliczamy wiele elementów, takich jak rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub też grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory oraz automatyka.

Należałoby zwrócić także na eksploatację takiego kolektora słonecznego. Musi on iść przeglądy instalacji, jakie mają na celu usuwanie ewentualnych awarii oraz wymiana zużywających się detalów. Tak w związku z tym musimy zdać sobie sprawę z tego, iż takie panele fotowoltaiczne nie ogrzeją naszego mieszkania, są one w Polsce zastosowane przede wszystkim w celu ogrzania wody użytkowej, czy w basenach, a nie do ogrzania mieszkania. Jednakowoż taka instalacją może okazać się w głównej mierze opłacalna u rodzin, w jakich zużywa się sporo wody, użytkowej, jak i w basenach. Jesteśmy w stanie nawet zmniejszyć ponad 50% kosztów ogrzania takiej wody.

Dodaj komentarz