Czy do sprawy rozwodowej konieczny jest własny adwokat?

Gdyby przyjrzeć się serialom telewizyjnym oraz filmom fabularnym można by stwierdzić, że adwokat jest konieczny. W szeregu przypadków bo pada w nich zdanie mój prawnik skontaktuje się z tobą lub ewentualnie mój adwokat się z tobą skontaktuje. W jaki sposób najczęściej w praktyce okazuje się, że ekranowe życie nie jest dokładnym odbiciem realnego. Do spraw rozwodowych adwokat nie jest nam potrzebny, chociaż może przydać się jakaś porada ustawodawcza. Jednakże choć nie jest konieczny zatrudnienie takiego eksperta do reprezentowania należącej do nas sprawy jest na ogół korzystne, nawet już na wybitnie istotnym etapie, jakim jest przygotowanie pozwu rozwodowego. adwokat śląsk może przygotować taki wniosek, jaki rozwiąże w zarodku wiele ewentualnych sporów. Pomoże na dodatek przejść przez zawiłości procedury sądowej a także oswoić sam przebieg rozprawy.

Czyli adwokat nie jest przy rozwodzie niezbędny, jakkolwiek może być niezwykle potrzebny i spowodować, że będzie to przeżycie chociaż odrobinę mniej stresujące. To kłopotliwe, jest to wsparcie wybitnie kosztowne. W metropolii koszt samego preparacje wniosku rozwodowego wynosi około 600 złotych.

Prawo do obrońcy z urzędu jest zagwarantowane w Konstytucji. Jakikolwiek oskarżony, jaki nie ma obrońcy wybranego na własną rękę ma prawo zażądać wyznaczenia obrońcy z urzędu. Musi tylko dowieść, że nie jest w stanie samodzielnie podwyższyć kosztów obrony (koszty spowodowałyby uszczerbek dla utrzymania siebie oraz rodziny). Niemniej jednak ocena tego i decyzja należy do prezesa sądu. Świadczy to, że nie wystarczy jedynie, że ktoś jest biedny.

Wniosek ma obowiązek podkreślać to, że wydatki obrony spowodują wspomniany uszczerbek. Są szczególne przypadki, kiedy adwokat z urzędu ma okazję być wyznaczony przez sędziego (o ile nie ma prawnika z wyboru). Najciekawsze jest to, że adwokat z urzędu może podejmować czynności procesowe wyłącznie na korzyść oskarżonego, którego reprezentuje. Adwokat z urzędu ma obowiązek podjąć te czynności procesowe, których domaga się oskarżony, nawet takie, których sam nie twierdzi za słuszne. Czyli nawet, jeżeli sam nie widzi podstaw do apelacji, ale kontrahent chce ją wnieść, adwokat z urzędu musi ją złożyć.

Dodaj komentarz