Awinion – jedno z najpiękniejszych miast świata

Mało które miasto świata może równać się z Awinion – zarówno pod względem historii, jak i turystyki. Miejscowość ta swoje początki datuje już na czasy Cesarstwa Rzymskiego – na jego dzisiejszym terenie powstała wówczas wioska – Avenio. Osada stopniowo rozwijała się, czemu sprzyjały naturalne, łagodne warunki rejonu. Co ciekawe, w okresie średniowiecza Awinion było częścią niepodległego państwa Prowansji, aspirując na jeden z głównych miast handlowych regionu. Dopiero XIV wiek przyniósł z sobą znaczące zmiany, kiedy urokliwość Awinionu urzekła samego papieża, który kupił tam własną posiadłość. Ta, podczas Rewolucji Francuskiej została włączona do samej Francji, stanowiąc dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Urokliwe miasto Awinion we Francji

O unikalności Awinionu świadczy każdy, drobny element tej miejscowości. Wystarczy zwrócić uwagę na niesamowite krajobrazy okolic miasta, składające się w znacznej mierze z wapiennych wałów, tworzących zapierające dech w piersiach formacje. Sama aglomeracja ciągnie się głównie wzdłuż rzeki Rodan.

Spuścizna kulturowa jest jednak bardziej fascynująca niż miejscowa przyroda. Swoją wycieczkę warto zacząć od dwóch, wartych uwagi muzeów, mieszczących się wewnątrz miasta. Jest to Muzeum Malarstwa oraz Muzeum Rzeźby, w których zgromadzone jest mnóstwo wspaniałych dzieł sztuki. Wiele zabytków można również zobaczyć na żywo, jak choćby gotycki Pałac Papieski oraz starą, romańską katedrę Notre Dame des Doms, w której znajduje się grobowiec papieży. Powinno się odwiedzić także dumne mury obronne, górujące nad sporą częścią miejscowości. Jak się okazuje, wiele bram i wież należących do tych wiekowych fortyfikacji zachowało się w bardzo dobrym stanie, dlatego można je dziś podziwiać w niemal pełnej okazałości.

Najważniejszy zabytek Awinionu

Prawdopodobnie najbardziej kultowym i rozpoznawalnym zabytkiem Awinionu jest znajdujący się tam, wybudowany na Rodanie most. Na pierwszy rzut oka wygląda on dość zwyczajnie – stara, kamienna konstrukcja, podobna do wielu innych mostów w Europie. To, co go wyróżnia, to jego historia. Jak głosi legenda, za inicjatywą jego budowy stoi mały chłopiec o imieniu Bénézet. Ten miał usłyszeć głos Chrystusa, który polecił mu budowę mostu w tym konkretnym miejscu. Będąc zignorowanym przez miejscowego biskupa, postanowił przy pomocy cudownej siły przenieść wielki kamień, aby udowodnić swoją rację. Zgodnie z opowieścią, głaz ten to podstawa, na której opiera się cały most w Awinion.

Dziś jednak most ten jest poważnie uszkodzony, a stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu. Posiada on zaledwie cztery przęsła – kilkukrotnie mniej niż pierwotnie. Nikt jednak nie ma zamiaru go naprawiać. Nietypowy, szczątkowy stan mostu w Awinion stał się inspiracją dla artystów i poetów. Jego obraz znany z popularnej francuskiej piosenki „Sur le pont d’Avignon”, znanej także w polskiej wersji jako „Na moście w Awinion” zdobył serca milionów ludzi. Jest to niesamowicie klimatyczna, romantyczna lokacja, idealna dla zakochanych.

Dodaj komentarz